Centrum Świadczeń Zdrowotnych w Barczewie

Dawniej Maltańskie Centrum Pomocy p.w. Bł. Gerarda w Barczewie było placówką prowadzoną przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich „Pomoc Maltańska” z/s w Warszawie.

Zakład działał od sierpnia 2004r. i na początku swojego istnienia znajdował się w jednym z budynków na terenie obecnego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie.

W sierpniu 2012r. placówka została przeniesiona do nowej siedziby w Barczewie, gdzie bardzo znacznie uległy poprawie warunki pobytu pacjentów w zakładzie oraz możliwości w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych.

01.04.2024 Maltańskie Centrum Pomocy p.w. Bł. Gerarda w Barczewie zostało przejęte przez nasz podmiot pod nową nazwą Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej im. Jerzego Pióro w Dobrym Mieście Centrum Świadczeń Zdrowotnych w Barczewie. Pozwoliło nam to na rozszerzenie działalności o drugą lokalizację w której udzielane są świadczenia dla pacjentów wymagających opieki długoterminowej oraz wentylacji mechanicznej.

Obecnie Jednostka posiada 62 łóżka w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym , oraz 15 łóżek w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym dla pacjentów wentylowanych mechanicznie.

ZASADY PRZYJĘĆ

Do naszego zakładu mogą być przyjęci pacjenci, którzy:

• wymagają przewlekłej wentylacji mechanicznej przy użyciu respiratora
  • są w stanie wegetatywnym /apalicznym/, np. w wyniku nagłego zatrzymania krążenia /NZK/ lub przebycia urazu czaszkowo – mózgowego
  • mają rozpoznaną przewlekłą chorobę neurologiczną skutkującą niepełnosprawnością, np. udar mózgu, wieloogniskowe naczyniopochodne uszkodzenie mózgu, stwardnienie rozsiane /SM/ i stwardnienie boczne zanikowe /SLA/, miastenia, choroba Parkinsona itp.
  • przebyli urazy kręgosłupa i rdzenia kręgowego, urazy wielonarządowe itp.
  • mają rozpoznaną chorobę otępienną typu Alzheimera, naczyniowego, parkinsonowskiego itp. w ostatnich stadiach choroby
  • mają powikłania w przebiegu chorób przewlekłych, np. cukrzycy, chorób reumatycznych, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, przewlekłej niewydolności krążeniowo – oddechowej itp.

oraz ponadto:

• w ocenie wg zmodyfikowanej skali Barthel uzyskali od 0 do 40 pkt.

Do zakładu nie mogą być przyjęte osoby:

• w ostrej fazie choroby psychicznej
  • uzależnione od alkoholu i substancji psychoaktywnych
  • w terminalnej fazie choroby nowotworowej
  • dzieci

Wymagane Dokumenty:
1. Wniosek o wydanie skierowania do zakładu opiekuńczo-leczniczego
2. Skierowanie do zakładu opiekuńczo-leczniczego
3. Wywiad pielęgniarski i zaświadczenie lekarskie
4. Karta oceny pacjenta według skali Barthel
5. Karta oceny pacjenta według skali Glasgow
6. Karta kwalifikacji do żywienia do jelitowego / pozajelitowego (tylko pacjenci odżywiani przez sondę lub gastronomię lub drogą dożylną)
7. Ocena ryzyka związanego ze stanem odżywiania
8. Karta kwalifikacji do przewlekłej wentylacji mechanicznej (tylko pacjenci wymagający respiratora)
9. Dokumenty stwierdzające wysokość dochodu pacjenta:
a) kserokopię decyzji organu rentowego albo emerytalno – rentowego ustalającego
wysokość emerytury, renty albo renty socjalnej;
b) kserokopię decyzji o przyznaniu zasiłku stałego;
10. Zgoda świadczeniobiorcy na potrącenie opłaty za pobyt w zakładzie
11. Dowód osobisty w celu potwierdzenia tożsamości
12. Postanowienie Sądu o ustanowieniu opiekuna prawnego lub umieszczeniu w ZOL (jeśli zostało wydane lub inny dokument uprawniający członka rodziny / opiekuna do podejmowania decyzji w sprawach pacjenta )
Wzory pism znajdą państwo w zakładce „Do Pobrania”

Gabinet Lekarza : 895 141 476
Dyżurka Pielęgniarska zakładu opiekuńczo-leczniczego : 895 141 483
Dyżurka Zakładu opiekuńczo-leczniczego dla pacjentów wentylowanych mechanicznie : 895 141 481

Niniejsza Witryna jest zaangażowana w zapewnienie dostępności cyfrowej osobom niepełnosprawnym.